Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Sprawozdanie z realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w roku 2024

W ramach realizacji programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt, przyjętego uchwałą LXXI/710/2024 Rady Miejskiej w Kietrzu z dnia 26 marca 2024 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kietrz w 2024 roku” przeprowadzono ok. 61 interwencji po zgłoszeniach pisemnych lub telefonicznych. Interwencje dotyczyły m.in. bezpańskich i porzuconych psów, sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów, warunków przetrzymywania zwierząt domowych, poszkodowanych w wypadkach drogowych domowych i dzikich zwierząt.

Ponadto poszukiwano właścicieli zagubionych psów. Zwierzęta były umieszczane tymczasowo w kojcu znajdującym się na terenie PK „Hydrokan” Sp. z o. o. w Kietrzu, dokarmiane do momentu odbioru przez właścicieli, umieszczenia w schronisku dla bezdomnych zwierząt lub innym ośrodku (np. w hotelu dla zwierząt, ośrodku dla dzikich zwierząt). Informacje o błąkających się oraz zabezpieczonych przez gminę psach umieszczane były na bieżąco w mediach społecznościowych oraz wywieszane na tablicach ogłoszeń.

W ramach realizacji programu:

  1. Współpracowano z gabinetem weterynaryjnym ZdroWet w Kietrzu w celu udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych zwierzętom oraz innych wypadkach losowych oraz w zakresie leczenia i kastracji kotów wolno żyjących, kastracji i czipowania psów i kotów właścicielskich.
  2. Współpracowano z zarządcami wspólnot mieszkaniowych, sołtysami wsi i mieszkańcami gminy w celu dokarmiania i kastracji wolno żyjących kotów. Przeprowadzono kastrację 16 kotek, zakupiono i wydano ponad 22 kg karmy.
  3. Współpracowano z Komisariatem Policji w Kietrzu w sprawach dotyczących bezpańskich zwierząt oraz wolno biegających psów.
  4. Prowadzono współpracę z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Głubczycach w sprawie zapewnienia dobrostanu zwierzętom domowym.
  5. Przeprowadzono 9 kontroli dotyczących niewłaściwych warunków utrzymywania psów.
  6. Przeprowadzono akcję bezpłatnej kastracji i znakowania psów i kotów właścicielskich, wspófinansowaną przez Ogólnopolską Fundację na Rzecz Ochrony Zwierząt „ZWIERZ” z Bierunia. Akcja polegała na sfinansowaniu w 100% kastracji i znakowania zwierząt pozostających pod opieką mieszkańców gminy, przy czym 50 % kosztów pokrywała gmina, a 50% stanowiły środki przekazane gminie od Fundacji „ZWIERZ”. W ramach akcji wykastrowano i oznakowano 25 zwierząt (5 suk, 2 psy, 10 kotek, 8 kocurów). Zwierzęta zostały zarejestrowane w Międzynarodowej Bazie Danych SAFE-ANIMAL.
  7. Prowadzono kampanię edukacyjno- informacyjną dotyczącą ochrony zwierząt, poprzez publikację artykułów na stronie www.kietrz.pl, w mediach społecznościowych oraz w informatorze samorządowym „Wiadomości Kietrzańskie”.

W 2024 r. w ramach ww. programu, po przeprowadzeniu postępowań w celu wyłonienia najkorzystniejszych ofert, podpisano stosowne umowy:

  • na wyłapywanie i umieszczanie bezpańskich psów i kotów z PUPHW „GABI” – Gabriela Bartoszek, ul. Dworcowa 24, 47-120 Żędowice, które przekazywało bezpańskie zwierzęta do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Miedarach,
  • na udzielanie świadczeń opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt lub innych zdarzeń losowych z Gabinetem Weterynaryjnym ZdroWet lekarz weterynarii Wiktoria Adaszyńska- Grudzińska, ul. Głubczycka 16,
  • na wykonywanie zabiegów sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących z Gabinetem Weterynaryjnym ZdroWet lekarz weterynarii Wiktoria Adaszyńska- Grudzińska, ul. Głubczycka 16, 48-130 Kietrz,
  • na wykonywanie zabiegów kastracji zwierząt właścicielskich oraz ich znakowanie w ramach ZWIERZowej  Akcji Kastracji z Gabinetem Weterynaryjnym ZdroWet  lekarz weterynarii Wiktoria Adaszyńska- Grudzińska, Kietrz, ul. Głubczycka 16.
  • na czasowe przetrzymywanie bezdomnych zwierząt gospodarskich na czas znalezienia właściciela lub umieszczenia zwierzęcia w schronisku dla zwierząt z gospodarstwem rolnym położonym w miejscowości Kozłówki 10,
  • ranne, dzikie zwierzęta przekazywano na postawie doraźnych zleceń do Leśnego Pogotowia Jacka Wąsińskiego, ul. Kościuszki 70, 43-190 Mikołów.

W ramach programu:

1. wyłapano i umieszczono w schronisku:

  • 3 psy (na łączną kwotę: 10 650,00 zł)
  • 1 kota oraz miot kociąt (na łączną kwotę: 7 380,00 zł)

2. Podjęto próbę wyłapania bezpańskiego psa w Kietrzu ze skutkiem negatywnym (na kwotę: 1 200,00 zł).

3. Uiszczono opłatę ryczałtową za gotowość świadczenia usługi w zakresie wyłapywania bezdomnych zwierząt i umieszczania ich w schronisku (na łączna kwotę: 2 550,00 zł)

 

Łącznie: 21 780,00 zł

4. Usługi weterynaryjne (zgodnie z umową o sprawowanie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt lub innych zdarzeń losowych):

  • pomoc kotu po wypadku komunikacyjnym w Kietrzu przy ul. Raciborskiej oraz przy ul. Niepodległości,
  • leczenie i diagnostyka kota potrąconego w Nasiedlu,
  • diagnostyka i leczenie rannego kosa znalezionego w Kietrzu przy ul. Zielonej,
  • pomoc choremu kotu znalezionemu przy szkole w Dzierżysławiu oraz porzuconym kociętom znalezionym w Kietrzu przy ul. Polnej,
  • pomoc potrąconemu kotu przy boisku w Dzierżysławiu oraz na drodze Kozłówkach,
  • profilaktyka kota znalezionego przy ul. Wieżowej w Kietrzu,
  • opieka weterynaryjna udzielona chorym kociętom wolno żyjącym przebywającym w Kietrzu przy ul. Górskiej,
  • udzielenie pomocy potrąconemu lisowi, borsukowi oraz jenotowi,
  • leczenie kota znalezionego po Rossmanem w Kietrzu,
  • leczenie bezdomnego psa znalezionego w Rozumicach oraz 2 psów znalezionych pod sklepem Żabka w Kietrzu
  • leczenie i profilaktyka kociąt znalezionych w okolicy Kombinatu Rolnego w Kietrzu oraz kotki znalezionej przy drodze Kietrz- Rozumice,
  • pomoc jeżowi znalezionemu przez mieszkańca Kietrza,
  • udzielenie pomocy weterynaryjnej dla zająca znalezionego na drodze w Kietrzu przez Straż Ochrony Zwierząt Animax oraz królika znalezionego w Kietrzu przy ul. Raciborskiej,
  • opieka i leczenie rannej pustułki, młodego jastrzębia oraz myszołowa znalezionych w Kietrzu oraz dzięcioła zielonego znalezionego w Kozłówkach,
  • leczenie kotów wolno żyjących po zabiegu kastracji w Rogożanach i w Kietrzu.

5. Uiszczono opłatę ryczałtową za gotowość świadczenia ww. usługi 24/7 (na łączną kwotę: 3 816,00 zł)

Łącznie: 9 496,63 zł

  • sterylizacja i kastracja kotów wolno żyjących (na łączną kwotę: 5 800,00 zł)
  • ZWIERZowa akcja kastracja (na łączną kwotę: 10 370,00 zł)

Łącznie: 16 170,00 zł

6. Inne wydatki:

  • transport i umieszczenie w Leśnym Pogotowiu Jacka Wąsińskiego w Mikołowie rannych pustułek, sowy uszatki, jastrzębia, dzięcioła zielonego oraz pisklęcia mazurka (kwota: 5 891,70 zł)
  • zakup karmy dla bezdomnych psów i kotów wolno żyjących (kwota: 230,96 zł)
  • zakup transportera (kwota: 99,99 zł)

Łącznie: 6 322,64 zł

Ogółem na realizację Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kietrz w 2024 roku wydatkowano łącznie 53 669,28  zł ( w tym 5 000,00 zł z fundacji ZWIERZ).