Wybory ławników 2023
Informacja dotycząca wyboru ławników na kadencję 2024-2027
W związku z upływem w dniu 31 grudnia 2023 roku kadencji ławników orzekających w sprawach rozpoznawanych w Sądzie Rejonowym w Głubczycach, Prezes Sądu Okręgowego w Opolu zwrócił się do Rady Miejskiej w Kietrzu z prośbą o dokonanie naboru kandydatów na ławników:
- Do Sądu Rejonowego w Głubczycach: 1 ławnik
Ustawa prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi, że ławnikiem może być wybrany ten, kto:
- posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
- jest nieskazitelnego charakteru;
- ukończył 30 lat;
- jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
- nie przekroczył 70 lat;
- jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
- posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe
Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.
Ławnikami nie mogą być:
- osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze;
- osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
- funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
- adwokaci i aplikanci adwokaccy;
- radcy prawni i aplikanci radcowscy;
- duchowni;
- żołnierze w czynnej Służbie Wojskowej;
- funkcjonariusze Służby Więziennej;
- radni gminy, powiatu i województwa.
Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
Kandydatów na ławników zgłaszają radom gmin: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze zamieszkujących stale na danym terenie gminy dokonującej wyboru.
Ustawowy termin zgłaszania kandydatów na ławników upływa 30 czerwca 2023 roku o godzinie 1400. Zgłoszenia kandydatów, które wpłynęły do rady gminy po upływie tego terminu, a także zgłoszenia, które nie spełniają wymagań formalnych, pozostawia się bez dalszego biegu. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne.
Zgłaszanie kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia, do której kandydat ma obowiązek dołączyć dokumenty, a które powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia:
- informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby;
- oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
- oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona;
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza, o którym mowa w art. 55 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika;
- dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową, zarejestrowaną na podstawie przepisów prawa, dołącza się również aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji dotyczące tej organizacji, opatrzone datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące przed dniem zgłoszenia.
Wybory ławników odbędą się najpóźniej w październiku 2023 roku.
Karty zgłoszeń kandydatów na ławników można odbierać, po czym wypełnione składać w Biurze Rady Urzędu Miejskiego w Kietrzu w pok. 16A w godzinach pracy urzędu.
Karty dostępne są również na stronie internetowej Urzędu Gminy – bip.kietrz.pl oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl
Wszelkich informacji na temat wyborów ławników można uzyskać w Sądzie Rejonowym w Głubczycach pod nr telefonu 77/417 06 26 oraz w Urzędzie Miejskim w Kietrzu 77/485 43 56 w. 17 lub w. 27.
Przewodniczący Rady
Miejskiej w Kietrzu
Stanisław Babiniec
KARTA ZGŁOSZENIA KANDYDATA NA ŁAWNIKA (56,50KB)
7583_Wzor_nr_6_oswiadczenie.docx (13,31KB)
7584_Wzor_nr_7_oswiadczenie.docx (13,25KB)
7585_Wzor_nr_13_lista_poparcia.docx (13,82KB)